Általános tudnivalók/GYIK

1. A pszichológusi titoktartásról

      A pszichológusokra titoktartási kötelezettség vonatkozik. Fontos azonban tudni, hogy néhány esetben a titoktartási kötelezettséget felváltja az illetékes hatóságnak tett jelentési kötelezettség:

          "5.4. Az érintett kliens pszichológiai adatait a kliens hozzájárulása hiányában is közölni kell, amennyiben ezt:

      - a törvény elrendeli

      - illetve mások védelme szükségessé teszi"

                                               - MPT, Pszichológusok Szakmai Etikai Kódexe (2004)

       Ez nagyjából az Ön- (öngyilkossági veszély) és Közveszély (más személy veszélyeztetése, gyilkossági szándék stb.) eseteire vonatkozik, valamint a különféle bántalmazás eseteire (fizikai, szexuális erőszak, gyermekbántalmazás), valamint (súlyos) bűncselekményekről való tudomás megszerzése esetén.

     Ha olyan körülmény felmerülne (rendkívül ritka), ami miatt jelentési kötelezettség merülne fel, ezt egyértelműen jelzem a kliensnek. A kliens "háta mögött" nem teszek bejelentést semmiről. A klienssel kötött szövetség, és titoktartás értelmében a legmesszemenőbbig a kliens érdekeit, adatait és titkait védem, a titoktartás alól csak a fentebbi helyzetekben mentesülök.

2. Kapcsolattartás

       Alapvetően a konzultációk/pszichoterápiás ülések során tartjuk a kapcsolatot (ez leggyakrabban heti 1x-i találkozást jelent), illetve, ha ott megbeszélünk egy speciálisabb kapcsolattartási formát, akkor az az irányadó.

        Ha bármi felmerülne, kérdés, nehézség, vagy esetleg a következő időpont lemondása, akkor e-mailen lehet első sorban keresni/elérni engem. Sürgős esetben telefonon is elérhető vagyok.
E-mail: nemethbence.pszichologus@gmail.com

3. Időpontok és azok lemondása

       Egy konzultációs/pszichoterápiás alkalom 50 perc. Diagnosztikai folyamatnál ettől eltérhetünk, lehet hosszabb alkalmat is tartani előzetes megbeszélés szerint, ami gyorsítja a folyamatokat (pl. interjú vagy több teszt felvétele nem fér bele 50 percbe). A következő időpontot az adott alkalom végén megbeszéljük, fixáljuk.

         Előfordulhat, hogy valaki a megbeszélt időpontban nem tud eljönni. Ha már megbeszéltünk/fixáltunk időpontot, és mégis lemondásra kerül az alkalom a kliens "önhibájából" (pl. más programra szeretne menni, más programot szervez be az ülés helyett, vagy elfelejti lemondani, elfelejt eljönni stb.) akkor a fixált időpont lemondási díja 3000 Ft, amennyiben az időpontot több, mint 72 órával előtte lemondja. Ha megbeszélt időpont előtti 72 órán belül mondja le valaki az időpontot, 6000 Ft -ot kell megfizetni a lemondásért. Ha az időpontot 24 órán belül mondja le a kliens "önhibája miatt" akkor a mindenkori alkalom díjának 50%-át kell megfizetni. Amennyiben a kliensnek időpontja van és nem jön el, de nem mondta le, úgy az alkalom díjának 100%-át kell megfizetni. (Ha nagyon közel jár a lemondási határidőhöz, sms-t érdemes küldeni, hogy biztos lássam időben).

        Előfordulhatnak Vis Maior esetek, pl. hirtelen betegség, baleset stb. Ilyen esetben egyéni mérlelegés tárgya, hogy kell-e megfizetni a szobabérlés és a rendelkezésre állás díját. A legtöbb esetben nem, azonban rendszeres, tendenciaszerű lemondás esetén elképzelhető, hogy akkor is fizetési kötelezettség terheli az illetőt, ha Vis Maior esetre hivatkozik. 


4. Pszichoterápiás szemléletem

     A szemléletemről, munkamódomról, szakmai tapasztalataimról a "Rólam"/Magamról menüpontban olvashat bővebben!

5. Mivel foglalkozik/kivel foglalkozhat a klinikai szakpszichológus?


      Egyszerűsítve, egészséges személyekkel és mentális zavarokkal/pszichiátriai betegséggel küzdő személyekkel egyaránt foglalkozik/foglalkozhat a klinikai szakpszichológus. (Részletesebben, az EÜ. Szakmai Kollégium Irányelvének ide vonatkozó része olvasható alább)

     

    "A klinikai szakpszichológus felsőfokú szakirányú egészségügyi szakvizsgával (orvosegyetemen szakképzés keretében megszerezhető szakvizsga) rendelkező szakpszichológus, aki a mentális betegségek felmérésének, diagnosztikájának, pszichodiagnosztikai vizsgálatának, pszichológiai intervenciókkal és pszichoterápiás eszközökkel történő kezelésének és a mentális betegségek kutatásának komplex kérdéseiben is járatos, önálló szakmai kompetenciával bír."

A klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus által végzett tevékenység 

               a) a lelki egészség megőrzésére és helyreállítására;

      b) a lelki zavarok megállapítására, vizsgálatára, okainak feltárására, és viselkedésdiagnosztikai, dinamikus, illetve rendszerszemléletű modellben való elhelyezése; 

        c) az egyes betegségek diagnosztizálásához szükséges pszichodiagnosztikai vizsgálatok kiválasztására és végzésére, valamint 

               d) a lelki zavarok pszichológiai módszerekkel történő korrekciójára irányul."

   - EEMI, Egészségügyi Szakmai Kollégium, Egészségügyi Szakmai Irányelv- a szakpszichológusi ellátásról (Azonosító: 002182)

6. Pszichológus vagy klinikai szakpszichológus?

      Amennyiben mentális zavarral/pszichiátriai betegséggel küzd és ezt szeretné kezeltetni, akkor klinikai szakpszichológushoz érdemes fordulni, hiszen ez a típusú pszichológus az, aki a mentális zavarok diagnosztizálására, felmérésére és lélektani kezelésére szakosodott.

      Okleveles pszichológust vagy egyéb, nem klinikai szakvizsgával rendelkező pszichológust akkor lehet érdemes felkeresni, ha egyéb lélektani kérdésünk, nehézségünk van, ami nem éri el a klinikai, pszichiátriai betegség szintjét.

7. Klinikai szakpszichológus vagy pszichiáter?

       A klinikai szakpszichológus a mentális zavarokat ún. alap-pszichoterápiás eljárással gyógyítja, ami egy lélektani eszközökkel és módszertannal végzett kezelést jelent (a személyiséggel, kapcsolatokkal, kommunikációval, érzelmekkel, gondolkodási folyamatokkal, sémákkal dolgozik). Pszichológus, szakpszichológus gyógyszeres terápiát nem alkalmaz, gyógyszert nem írhat fel.


       A pszichiáter a mentális zavarokat elsősorban "biológiai megközelítés mentén" gyógyítja, ez legtöbbször gyógyszeres terápiát jelent. Legtöbbször ez a különféle szorongáscsökkentőket (anxiolitikumok), hangulatjavítókat (antidepresszánsok), antipszichotikumokat, stb. jelenti.

      Bár a pszichiáter is beszélget a pacienssel, legtöbbször ez nem jelent pszichoterápiát, pszichoterápiás kapcsolatot. Az a pszichiáter szakember, aki a pszichiátria szakvizsgáján túl, pszichoterapeuta szakvizsgával is rendelkezik, pszichoterápiát (lélektani gyógyító eljárás) is végezhet/szokott végezni.


    Sokszor a legeredményesebb kezelését a mentális zavaroknak a kombinált gyógyszeres és pszichoterápiás ellátás jelenti, így a pszichiáter és a klinikai szakpszichológus szorosan együtt dolgozik, a paciens gyógyulása érdekében.

8. Kell nekem gyógyszer is?

      Sok esetben a mentális zavarok legeredményesebb és leghatékonyabb kezelését a kombinált gyógyszeres és pszichoterápiás ellátás biztosítja, így a pszichiáter és a klinikai szakpszichológus szorosan együtt dolgozik, a paciens gyógyulása érdekében. Vannak olyan mentális zavarok, amik során inkább a gyógyszer vagy inkább a pszichoterápia a hatékonyabb/szükséges, míg más esetekben ezek kombinációja lehet szükséges.

        Ha elsőként pszichiáternél jár, a szakember javaslatot tesz, hogy szükségesnek látja-e a gyógyszeres kezelést vagy nem.

               Ha elsőként pszichológusnál jár, és a szakember úgy ítéli meg, hogy Önnek szükséges lehet gyógyszer beállítása is (pl. erős tünetek, jelentős funkcióromlás stb. miatt), akkor elirányítja pszichiáterhez (is), hiszen ők írhatnak gyógyszert.

9. Mennyi ideig tart a terápia/pszichoterápia?

      Természetesen nagyon egyén- és problémafüggő, hogy kinek mennyi időre, alkalomra van szüksége. Nincsen előre meghatározott ülésszám abban a szemléletben, amiben én dolgozom. Kisebb nehézségek, vagy eseti kérdések, tanácsadás esetén elég lehet 1-5 alkalom is. Azonban egy pszichoterápiás gyógyító folyamat jellemzően hosszabb, hónapokban mérhető, de nem ritkák az 1-2 éves folyamatok.

    Általánosságban elmondható, hogy a pszichoterápia következtében megjelenő változások, a "gyógyulási folyamat" lassabb, mint pl. a tünetcsökkenés egy gyógyszeres terápia esetén, viszont vannak olyan tényezők, amiken a gyógyszer nem tud segíteni, ilyen lehet pl. egy kapcsolati probléma, vagy bizonyos személyiségműködések.

      Az első néhány ülés inkább ismerkedő, problémafeltáró jellegű, de akár már itt is kaphat a hozzánk érkező hasznosítható visszajelzéseket. Azonban inkább a terápia 2-3. hónapjától érzékelhető, hogy egyre inkább kialakul a terápiás kapcsolat, és "elkezdődik a munka lényegi része".

      Szemléletem lényege, hogy csak addig tartson a terápiás folyamat, ameddig szükséges, de tovább ne. Célom, hogy a hozzám érkezők a minimálisan szükséges időt töltsék nálam, és képessé váljanak ismét arra, hogy Önállóan is boldoguljanak az életükben, pszichológusi segítség nélkül is. Az extrém hosszú, akár évtizedekig tartó terápiának nem vagyok híve.